clubzoeker

Rio 2016: The Race Begins

Rio 2016: The Race Begins

Today begins the battle for places at the Rio 2016 Olympic Games, with badminton players worldwide plunging into the Olympic Qualification Period which ends 1 May, 2016.

SportSport

Jij het nieuws, wij een tikkie!

The year-long quest to be among the elite competing at the first-ever Olympics on the South American continent will see athletes trying to earn enough points from BWF-sanctioned international tournaments, including BWF Major Events, the MetLife BWF World Superseries, Grand Prix Gold, International and Future events as well as Continental Championships.

The world ranking list of 5 May 2016 will determine who makes the cut and who misses out.

A few changes distinguish the 2016 Olympics competition from previous editions. A maximum of two players per NOC (National Olympic Committee) is allowed in each event, which means the total quota for each NOC will be 16 (8 men and 8 women) compared to 18 at London Olympics 2012 (below: Wembley Arena). The host’s quota is restricted to one player in either singles categories; each group in singles will contain a minimum of three players, and the group stages of the competition will be followed by a draw for the knockout stage. An NOC can field two players/pairs if both are ranked in the top 16 in singles and in the top 8 in doubles.

The total quota for badminton (including Host Country places and Tripartite Commission Invitation places) is 172. Of this, 164 (82 each for men and women) are qualification places; two are Host Country places and six (three each for men and women) are Tripartite Commission Invitation places. All athletes must have played in a minimum of three tournaments in their respective event, counting towards the world rankings lists, during the Olympic qualifying period. The Tripartite Commission awards a select number of places to help promote the fundamental Olympic principle of universal representation. These are given to NOCs with few or no qualified athletes, to participate in the Olympic Games. These places provide the NOCs, whenever possible, with the opportunity to be represented at the Olympic Games by the best athlete from their country.

The list of initially qualified athletes for each event (including Continental Representation places, Host Country places and Tripartite Commission Invitation places) will be published as part of the world ranking lists of 5 May 2016. The lists will be used to allocate 34 individual quota places for men and 34 individual quota places for women to the highest ranked athletes, respecting the maximum quota allocation per NOC per event. The 34 quota places will include the Continental Representation places.

In each singles event, there will be at least one athlete from each of the five BWF continental confederations. If a continental confederation has no singles athlete qualified in an event, the highest ranked athlete in that continent will become eligible (a host country place is separate from the Continental Representation place). No NOC can qualify athletes/pairs in more than two events through the Continental Representation place system. If an athlete qualifies (and is selected) in more than one event, the resulting unused quota place will be allotted to the next best ranked eligible athlete of the same gender in the singles event of the world ranking list of 5 May 2016.

The number of quota places in the three doubles events is 48 (16 pairs each in Men’s Doubles, Women’s Doubles and Mixed Doubles), including the Continental Representation places. No NOC can qualify athletes/pairs in more than two events through the Continental Representation Place system. Each doubles event is required to have at least one pair from each of the five BWF continental confederations.

Bijscholingen voor badmintontrainers

Behoud je certificering en leer de nieuwste trainingsmethoden! Het begint bij de VBO: Vereniging Badminton Oefenmeesters. Leer meer door op het logo te klikken!

Reacties
Team NL Badminton

badmintonline.nl op YouTube

We plaatsen regelmatig mooie badmintonrally's, knappe trickshots, volledige wedstrijden en meer. Volg ons door op het logo te klikken!

Recente artikelen
DKC gaat op voor tweede landstitel

DKC gaat op voor tweede landstitel

Na 2013, 2015, 2017 en 2019 staan de badmintonners van DKC voor de vijfde keer in de finale om de landstitel. Alleen in 2015…

24 maart 2023

In gesprek met Jan Helmond: het schip Badminton Nederland dat van richting moet veranderen

In gesprek met Jan Helmond: het schip Badminton Nederland dat van richting moet veranderen

Langere tijd geleden had ik een gesprek met Jan Helmond, voorzitter van Badminton Nederland. Één van de afspraken…

23 maart 2023

Voeg ook jouw badmintonclub toe aan onze clubzoeker!

Voeg ook jouw badmintonclub toe aan onze clubzoeker!

Op badmintonline.nl bieden we alle badmintonclubs in Nederland een clubprofiel aan, ook badmintonverenigingen die lid zijn van…

21 maart 2023

Kwartfinale All England 2023 eindstation voor topbadmintonners Robin Tabeling en Selena Piek

Kwartfinale All England 2023 eindstation voor topbadmintonners Robin Tabeling en Selena Piek

Deze week nam een kleine selectie Nederlanders deel aan de Yonex All England Open 2023 in Birmingham, Engeland. Het is een BWF…

18 maart 2023

Vond je dit leuk om te lezen?

Dan hebben we jouw hulp nodig! We werken 365 dagen per jaar aan artikelen, foto's en video's over je favoriete sport én de Nederlandse topbadmintonners. Al vanaf €0,01 kun je badmintonline.nl steunen en het kost slechts een minuutje van je tijd. Dank je voor je hulp!