Van de schaakzetten van Alex Lanier tot de 'huilie-huilie' verhalen uit India: geen enkel onderwerp blijft onbesproken.
De Franse revolutie en de schaker Lanier
Terwijl de Aziatische dominantie jarenlang onomstreden leek, lieten de Fransen in de finale tegen China zien dat de kloof gedicht wordt. Vooral de familie Popov indruk. Christo Popov en Toma Junior Popov zetten de toon, maar de jonge Alex Lanier is misschien wel de meest intrigerende verschijning. Lanier is naar verluidt een begenadigd schaker en misschien zie je die tactische slimheid wel terug op de baan. Hoewel Frankrijk genoegen moest nemen met zilver, is de boodschap duidelijk: Europa telt weer mee op het allerhoogste niveau.
Indiase klaagzangen versus de nuchtere Nederlander
Een opvallend punt van discussie was de onvrede bij de Indiase ploeg. Ondanks een bronzen medaille was er bij terugkomst op het vliegveld geen menigte die hen opwachtte. De spelers uitten hun frustratie over het gebrek aan erkenning, wat in de studio leidde tot gefronste wenkbrauwen. Het oordeel was hard: de focus moet liggen op de sportieve prestatie en passie, niet op het vragen om respect, zeker omdat deze spelers hun boterham ruimschoots verdienen met de sport.
Het contrast met de situatie in Nederland en België is dan ook pijnlijk groot. In de Benelux moeten topsporters als Debora Jille, Brian Wassink en Kirsten de Wit (die zich hebben gekwalificeerd voor het WK in India) bijna al hun zaken zelf regelen. Terwijl Indiase toppers klagen over een gebrek aan bloemen, staan de Nederlandse talenten soms letterlijk zonder trainer in de hal.
Westervoort: high performance of bittere armoede?
Er werd stevig gedebatteerd over de status van het trainingscentrum in Westervoort. Is het wel een 'high performance omgeving' als spelers om 05:30 uur opstaan, om vervolgens die dag zonder trainer een training af te werken? Hoewel de faciliteiten er zijn, ontbreekt het simpelweg aan budget voor voldoende begeleiding. De recente vacature voor een assistent-bondscoach dubbelspel is dan ook geen formaliteit, maar bittere noodzaak. Het feit dat een single-coach de dubbelspelers moet begeleiden op een WK, spreekt boekdelen over de huidige tekortkomingen in de ondersteuning.
Het einde van een tijdperk: Viktor Axelsen
Tot slot stonden de heren stil bij het aangekondigde pensioen van Viktor Axelsen. Door aanhoudend rugletsel wordt de Deense gigant gedwongen een punt achter zijn carrière te zetten. In de discussie over wie de 'Greatest of All Time' (GOAT) is, moet Axelsen nog steeds Lin Dan voor zich dulden vanwege diens vijf wereldtitels, maar zijn dominantie als Europeaan tussen de Aziaten blijft ongekend en onovertroffen.
De aflevering laat een sport zien die op een kruispunt staat: internationaal groeit het niveau en de amusementswaarde, maar lokaal in Nederland vechten de talenten tegen een chronisch gebrek aan middelen en professionele begeleiding op de baan.
Winnaars in deze podcast
- Timo Spaans - badmintonracket van Bad-M
- Daniel Moers - herenshirt van FZ Forza
- Sara Pierens - damesshirt van RSL
- Shannon Raadsen - badmintonracket van Bad-M
Podcast als video op YouTube
