Om de finale te bereiken kwam Kweekel met drie winstpartijen (zonder gameverlies) het kwalificatietoernooi uit. Daarna pleegde hij de eerste sportieve moord: 'second seed' Luis Enrique Penalver uit Spanje (WR77) ging met tweemaal 21-18 ten onder aan de lange ledematen van de Hollander. In de tweede ronde volgde ook de veel lager gerankte Indiër Talar Laa (WR785) met 18-21 en 22-24.
Vervolgens stond Joran in de kwartfinale tijdens de eerste game bijzonder onder druk van de Japanse Hashiro Shimono (WR120) en had hij na 17-20 voorsprong nog te maken met gamepoint tegen. Die partij rondde de Nederlander niettemin af in twee games: 22-24 en 15-21. Het eerste gameverlies volgde pas in de ZEVENDE (!) wedstrijd van deze toernooideelname, in de halve finale tegen de Indiase Canadees B.R. Sankeerth (WR254). Na een lastige start (21-17 verlies in de eerste game) keerde de lange Kweekel de partij in eigen voordeel (12-21 en 17-21).
Twee qualifiers in de mannenenkelfinale
De Fransman Arnaud Merkle (drie plaatsjes hoger op de wereldranglijst) is geen onbekende voor Joran Kweekel. De fanatieke Joranators - zo schijnen zijn fans te heten - kunnen zich ongetwijfeld de halve finale van de Europese Jeugdkampioenschappen U19 van 2017 herinneren, toen tweede geplaatste Arnaud daar met 21-11, 14-21 en 21-14 van Joran won.
Zo'n titanenstrijd werd het zondag 13 januari 2019 in Tallinn niet. Kweekel kreeg in de eerste game op generlei wijze vat op de Franse speler. Op 6-1 voorsprong maakte hij zes punten op rij en op 13-6 liefst zeven punten op rij. Gelukkig herpakte Kweekel zich in de tweede game en bleef hij tot 6-6 bij. Daarna was het opnieuw Merkle die afstand nam en vasthield. De finalepartij werd besloten met 21-8 en 21-16, een afgetekende zege voor Arnaud Merkle.
En Joran Kweekel? Die liet bij vlagen de koelbloedigheid* en volharding zien van zijn iets oudere trainingsgenoot Mark Caljouw. De finaleplek in Estland kan zomaar een voorbode van veel moois zijn.
* = Sinds de 'shirt-uittrekken-na-winst'-episode in de Premier Badminton League India verdient 'koelbloedigheid' in dezelfde zin als 'Mark Caljouw' enige nuance.